Pielęgnacja soczewek kontaktowych

Dlaczego pielęgnacja soczewek kontaktowych jest istotna?

Soczewki kontaktowe są podatne na gromadzenie się mikroorganizmów i osadów. Nieusuwane osady i zaabsorbowane substancje mogą gromadzić się na powierzchni soczewki, co z czasem prowadzić może do zmniejszenia komfortu, jak również zwiększonego ryzyka zakażenia.

Soczewki kontaktowe muszą być więc regularnie pielęgnowane przy użyciu płynów opracowanych specjalnie do czyszczenia i dezynfekcji soczewek, takich jak OPTI-FREE® PureMoist® czy AOSEPT® PLUS z HydraGlyde®.

Systemy pielęgnacyjne oparte na nadtlenku wodoru, takie jak AOSEPT® PLUS z HydraGlyde®, postrzegane są, jako złoty standard wśród produktów do pielęgnacji soczewek kontaktowych. AOSEPT® PLUS z HydraGlyde® oferuje doskonałą skuteczność antybakteryjną i czyszczącą, oraz komfort i łatwość użycia. Dzięki specjalnemu składnikowi, który usuwa osady i zabrudzenia, nie ma potrzeby czyszczenia mechanicznego soczewek kontaktowych, aby były czyste i komfortowe.

Dlaczego nie można używać wody do płukania soczewek?

Woda z kranu zawiera chlor, minerały i cząsteczki metali, które mogą uszkodzić zarówno soczewki kontaktowe, jak i oko. Co najważniejsze, woda zawiera mikroorganizmy, które mogą doprowadzić do poważnych infekcji oczu. Domowej produkcji sól fizjologiczna, woda przegotowana lub destylowana, nie są sterylne i nie dezynfekują soczewek kontaktowych; nie powinny być więc używane do płukania lub przechowywania soczewek kontaktowych.

Pięć najważniejszych rzeczy, jakie należy wiedzieć o pielęgnacji soczewek kontaktowych

 1. Czyszczenie i dezynfekcja

  Czyszczenie i dezynfekcja są istotne dla zabicia mikroorganizmów odpowiedzialnych za infekcje oczu. Przestrzegaj dokładnie instrukcji producenta dotyczących właściwego czyszczenia i dezynfekcji soczewek kontaktowych.
 2. Przechowywanie

  Soczewki kontaktowe należy przechowywać w odpowiednim pojemniku, w płynie zatwierdzonym do ich pielęgnacji.
 3. Nawilżanie

  Jeżeli pojawiają się objawy wysychania soczewek, to do ich nawilżania używaj jedynie zatwierdzonych kropli. Nie stanowi to części pielęgnacji soczewek kontaktowych, ale może być stosowane dla uzyskania dodatkowego komfortu.
 4. Pojemnik na soczewki

  Dane wskazują, że pojemniki na soczewki są istotnym źródłem skażenia drobnoustrojami. Właściwe czyszczenie i regularna wymiana pojemnika na soczewki są istotne dla zminimalizowania ryzyka zakażenia. Zawsze przestrzegaj zaleceń zawartych na załączonej instrukcji, dotyczących czyszczenia i przechowywania pojemnika na soczewki kontaktowe. Pojemnik powinien być wymieniany, co najmniej raz na trzy miesiące.
 5. Tryb wymiany

  Różne soczewki kontaktowe są wykonane z różnych materiałów. Ponieważ każdy materiał zachowuje się inaczej, producenci zalecają inny tryb wymiany dla każdego typu soczewek, aby pozwolić na ich optymalne działanie. Większość soczewek kontaktowych noszonych obecnie powinno być wymienianych regularnie. Typowe czasy wymiany to jeden dzień, 1 do 2 tygodni i jeden miesiąc. Skonsultuj się ze specjalistą, aby ustalić zalecany termin wymiany, dopasowany do typu noszonych przez Ciebie soczewek i Twoich indywidualnych potrzeb.

  Niezależnie czy wybierzesz system jednobutelkowy na bazie wody utlenionej (AOSEPT® PLUS z HydraGlyde®), czy też krople nawilżające do soczewek, ALCON® Vision Care (dawniej CIBA VISION®) proponuje wysoce efektywne produkty do pielęgnacji soczewek, które zapewniają komfort, jakość działania i wygodę podczas noszenia soczewek kontaktowych.
AOSEPT® PLUS z HydraGlyde®
AOSEPT® PLUS z HydraGlyde®

płyn oksydacyjny, który zapewnia komfort i ostre widzenie użytkownikom soczewek przez cały dzień1. Oksydacyjny płyn na bazie nadtlenku wodoru do:

 • głębokiego czyszczeniau
 • suwania osadów białkowych
 • dezynfekcji
 • neutralizacji (tylko w specjalnym pojemniku na soczewki kontaktowe dołączanym do produktu)
 • przechowywania soczewek kontaktowych

Pielęgnacja soczewek kontaktowych z wykorzystaniem wody utlenionej i bez konserwantów* jest szczególnie zalecana osobom o wrażliwych oczach. Dodatkowo wzbogacony o formułę nawilżającą HydraGlyde® Moisture Matrix®

OPTI-FREE® PureMoist®
OPTI-FREE® PureMoist®

z formułą HydraGlyde® Moisture Matrix® oferuje wyjątkowe, 16-godzinne2 nawilżanie, zapewniając nadzwyczajny komfort od rana do wieczora3. Wielofunkcyjny płyn do:

 • czyszczenia
 • odświeżania
 • płukania
 • usuwania osadów białkowo-lipidowych
 • zapobiegania powstawaniu osadów lipidowych
 • dezynfekcji
 • przechowywania soczewek kontaktowych
* w kontakcie z okiem, po procesie neutralizacji
 1. Ocena komfortu soczewek po 90 dniach, liczba użytkowników soczewek miękkich n = 229, soczewek sztywnych (RGP) n = 69; dane firmy Alcon, 2014.
 2. Dane w firmie Alcon Research Ltd, 2011.
 3. Lally J, Ketelson H, Borazjani R, et al. A new lens care solution provides moisture and comfort with today’s Cls. Optician 4/1/2011, Vol 241 Wydanie 6296, 4-46.

Zobacz także

Fakty i mity o soczewkach

Dowiedz się więcej 

Korzyści z noszenia soczewek

Dowiedz się więcej 

Noszenie soczewek kontaktowych

Dowiedz się więcej 
OK
TAK
NIE
TAK
NIE
Obróć ekran